Ceramic Fibre Non Asbestos Tapes in Kenya, Uganda, Tanzania
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Ceramic Fibre Non-Asbestos Tape |
| Synonyms | Ceramic fibre tape, refractory insulation tape |
| Product Type | High-temperature insulation tape |
| Material | Ceramic fibre refractory |
| Temperature Rating | Up to ~1100–1260°C |
| Sizes Available | 12 mm, 20 mm, 25 mm, 38 mm, 50 mm widths |
| Thickness | ~3 mm |
| Length per Roll | 10 m |
| Applications | Pipe insulation, flange sealing, refractory wrap |
| Features | High heat resistance, flexible, non-asbestos |

